Home All Products Accessories Surge Protectors DC Surge Protectors Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1)
Citel DAC50S-31-275 SPD Type 2 AC 3P+N R1,426.00 INCL VAT
Back to products
RIKEN DB PVC 8WAY SURFACE MOUNT IP41 R108.10 INCL VAT
Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1)
R1,196.00 INCL VAT
482313
Compare
Add to wishlist
SKU: 482313 Categories: Accessories, All Products, DC Surge Protectors, Surge Protectors
Description
Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1) is designed to protect against lightning surge voltages in photovoltaic power supply networks. These surge protectors use a combination of type 1 and type 2 protective elements. Provide comprehensive protection against transient overvoltages.
Features
  • Type 1+2 surge protector for Photovoltaic
  • Impulse currents Iimp/Itotal : 6.25/12.5 kA (10/350µs)
  • Common/Differential mode protection
  • Remote signaling
  • EN 61643-31/ EN 50539-11 compliance
Read more about the product, here
Shipping & Delivery
Related products
Compare
BlueSolar PWM-Light Charge Controller 12/24V-10A
R326.60 INCL VAT
Victron Charge Controller PWM 12/24-10A 12/24V Auto Max PV:28/55V Absorption Charge 14,4V/28,8V Float Charge 13,8V/27,6V (L x W x H)
Grundfos SQFlex 2.5-2N Solar Pump(32mm outlet)
Grundfos SQFlex 2,5-2N Solar Pump Power supply to pump 30-300 VDC, PE. 1 x 90-240 V – 10 %/+ 6
Schneider Easy9 MCB 1P 10A 3ka
Schneider Easy9 MCB 1P 16A 3ka
Victron Energy Meter EM540 Three Phase – max 65A
Victron MPPT SmartSolar 100V/15A-Tr
Victron MPPT SmartSolar 100V/15A-Tr (with Bluetooth)   victron_logo (1)
Victron MPPT SmartSolar 75V/15A-Tr
Victron MPPT SmartSolar 75V/15A-Tr (with Bluetooth)   victron_logo (1)