Home All Products Accessories Surge Protectors DC Surge Protectors Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1)
Citel DAC50S-31-275 SPD Type 2 AC 3P+N R1,426.00 INCL VAT
Back to products
RIKEN DB PVC 8WAY SURFACE MOUNT IP41 R108.10 INCL VAT
Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1)
R1,196.00 INCL VAT
482313
Compare
Add to wishlist
SKU: 482313 Categories: Accessories, All Products, DC Surge Protectors, Surge Protectors
Description
Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1) is designed to protect against lightning surge voltages in photovoltaic power supply networks. These surge protectors use a combination of type 1 and type 2 protective elements. Provide comprehensive protection against transient overvoltages.
Features
  • Type 1+2 surge protector for Photovoltaic
  • Impulse currents Iimp/Itotal : 6.25/12.5 kA (10/350µs)
  • Common/Differential mode protection
  • Remote signaling
  • EN 61643-31/ EN 50539-11 compliance
Read more about the product, here
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Cinco Solar 100w PV Module
R1,078.70 INCL VAT
Cinco Solar 100w PV Module
Citel Surge Protection DC/PV Type 2 280VDC (DS240S-280DC)
Citel Surge Protection DC/PV Type 2 280VDC (DS240S-280DC) The Citel Surge Protection DC/PV Type 2 280VDC (DS240S-280DC) provides essential protection
Grundfos SQFlex 2.5-2N Solar Pump(32mm outlet)
Grundfos SQFlex 2,5-2N Solar Pump Power supply to pump 30-300 VDC, PE. 1 x 90-240 V – 10 %/+ 6
Suntree DC CIRCUIT BREAKER 25A 2P 550V
Suntree DC CIRCUIT BREAKER 25A 2P 550V Circuit Breaker for PV
Victron MPPT BlueSolar 150V/60A-Tr
Victron MPPT BlueSolar 150V/60A-Tr 12/24/48V Auto Max pv 12V:860W 24V:1720W 48V:3440W Max VOC:145V (LxWxH)185X250X95mm
Victron MPPT BlueSolar 150V/70A-Tr
Victron Charge Controller MPPT 150/70-Tr   victron_logo (1)
Victron MPPT SmartSolar 75V/15A-Tr
Victron MPPT SmartSolar 75V/15A-Tr (with Bluetooth)   victron_logo (1)