Home All Products Charge Controllers Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4
RIKEN CB DIN 63A 3P 3kA C-CURVE R115.00 INCL VAT
Back to products
RIKEN EARTH LEAKAGE DIN 63A 1P+N 6kA 30mA R187.45 INCL VAT
Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4
  • Description
  • Download Files
  • Shipping & Delivery
Description
Key Features:
  1. High Voltage MPPT: Capable of handling high voltage PV arrays up to 450V.
  2. High Output Current: Delivers up to 200A charging current.
  3. Bluetooth Built-In: Enables wireless monitoring and configuration via the VictronConnect app.
  4. Remote Monitoring: Compatible with Victron’s VRM portal for remote monitoring and control.
  5. Efficient Cooling: Fan-cooled design for optimal performance and longevity.
Specifications:
Electrical:
  • Maximum PV Open Circuit Voltage (Voc): 450V
  • Nominal PV Voltage: 200V
  • Maximum Charge Current: 200A
  • Battery Voltage Range: 12V, 24V, 36V, 48V, 60V, and 72V (auto select)
  • Maximum Efficiency: 98%
  • Maximum PV Power: Dependent on battery voltage and system configuration
PV Connection:
  • PV Input: MC4 connectors for easy and reliable PV connection
  • Maximum Input Power:
    • 12V system: 2900W
    • 24V system: 5800W
    • 48V system: 11600W
    • 72V system: 17400W
Environmental:
  • Operating Temperature Range: -40°C to +60°C (full load rating up to 40°C)
  • Storage Temperature: -40°C to +80°C
  • Humidity: Max 95% (non-condensing)
  • Enclosure: IP21
Communication and Interfaces:
  • Bluetooth: Built-in for wireless configuration and monitoring via VictronConnect
  • VE.Direct Port: For data communication with other Victron devices
  • VE.Can Port: For integration into larger systems with multiple devices
  • Remote On/Off: Terminal for remote system control
Physical:
  • Dimensions: 425 x 350 x 160 mm
  • Weight: 13 kg
  • Cooling: Fan-cooled
Applications:
  • Large Off-Grid Solar Systems: Ideal for large-scale solar installations in remote locations.
Advantages:
  • High Efficiency: Maximizes energy harvest with advanced MPPT technology.
  • Versatile Compatibility: Supports a wide range of battery voltages and system configurations.
Installation and Integration:
Download Files
Download
Shipping & Delivery
Related products
Compare
BlueSolar PWM-Light Charge Controller 12/24V-20A
R433.55 INCL VAT
Victron Charge Controller PWM 12/24-20A 12/24V Auto Max PV:28/55V Absorption Charge 14,4V/28,8V Float Charge 13,8V/27,6V (LxWxH) 76X153X37mm
Victron MPPT BlueSolar 150V/100A-Tr VE.CAN
Victron MPPT BlueSolar 150V/100A-Tr VE.CAN 12/24/48V Auto Max pv 12V:1450W 24V:2900W 48V:5800W Max VOC:145V (LxWxH)185 x 250 x 95mm
Victron MPPT BlueSolar 150V/45A-Tr
Victron MPPT BlueSolar 150V/45A-Tr 12/24/48V Auto Max pv 12V:650W 24V:1300W 48V:2600W Max VOC:145V (LxWxH)185X250X95mm
Victron MPPT SmartSolar 150V/45A-Tr
Victron MPPT SmartSolar 150V/45A-Tr 12/24/48V Auto Max pv 12V:650W 24V:1300W 48V:2600W Max VOC:145V (LxWxH)185X250X95mm
Victron MPPT SmartSolar 150V/60A-Tr
Victron MPPT SmartSolar 150V/60A-Tr 12/24/48V Auto Max pv 12V:860W 24V:1720W 48V:3440W Max VOC:145V (LxWxH)185X250X95mm
Victron MPPT SmartSolar 75V/10A-Tr
Victron MPPT SmartSolar 75V/10A-Tr 12/24V Auto Max pv 12V:145W – 24V:290W Max VOC:75V Rated Charge Current : 10A Absorption Charge
Victron MPPT Wire Box – Tr XL (models with h=216mm)