Home All Products Accessories Surge Protectors DC Surge Protectors Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1)
Citel DAC50S-31-275 SPD Type 2 AC 3P+N R1,426.00 INCL VAT
Back to products
RIKEN DB PVC 8WAY SURFACE MOUNT IP41 R108.10 INCL VAT
Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1)
R1,196.00 INCL VAT
482313
Compare
Add to wishlist
SKU: 482313 Categories: Accessories, All Products, DC Surge Protectors, Surge Protectors
Description
Citel Lightning Protection DC/PV Type 1 + 2 1000VDC ( DS50PVS – 1000G/12KT1) is designed to protect against lightning surge voltages in photovoltaic power supply networks. These surge protectors use a combination of type 1 and type 2 protective elements. Provide comprehensive protection against transient overvoltages.
Features
  • Type 1+2 surge protector for Photovoltaic
  • Impulse currents Iimp/Itotal : 6.25/12.5 kA (10/350µs)
  • Common/Differential mode protection
  • Remote signaling
  • EN 61643-31/ EN 50539-11 compliance
Read more about the product, here
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Citel Surge Protection DC/PV Type 2 280VDC (DS240S-280DC)
R568.10 INCL VAT
Citel Surge Protection DC/PV Type 2 280VDC (DS240S-280DC) The Citel Surge Protection DC/PV Type 2 280VDC (DS240S-280DC) provides essential protection
Grundfos SQFLEX 0.6-2N Solar Pump (32mm outlet)
Grundfos SQFLEX 0.6-2N Solar Pump Power supply to pump 30-300 VDC, PE. 1 x 90-240 V – 10 %/+ 6 %,
Grundfos SQFlex 3A-10N Solar Pump(32mm outlet)
Grundfos SQFLEX 3A-10N Solar Pump Power supply to pump 30-300 VDC, PE. 1 x 90-240 V – 10 %/+ 6
Sold out
Schneider Easy9 MCB 1P 50A 3ka
Read more
Victron MPPT BlueSolar 100V/15A-Tr
Victron MPPT BlueSolar 100V/15A-Tr 12/24V Auto Max pv 12V:220W – 24V:440W Max VOC: 100V Absorption Charge 14,4V/28,8V Float Charge 13,8V/27,6V
Victron MPPT BlueSolar 100V/30A
Victron MPPT BlueSolar 100V/30A 12/24V Auto Max pv 12V:440W – 24V:880W Max VOC:100V Absorption Charge 14,4V/28,8V Float Charge 13,8V/27,6V (LxWxH)130X186X70mm
Victron MPPT BlueSolar 150V/35A
Victron MPPT BlueSolar 150V/35A 12/24/48V Auto Max pv 12V:440W 24V:880W 36V:1500W 48V:2000W Max VOC:145V (LxWxH)130X186X70mm